toilet reduction savings calculations
How your savings are calculated
Step 1 find the cost per gallon$2.80 fresh water + $2.80 waste water = $5.60 per 1000 gallons $5.60 / 1000 = $0.0056 per gallon |
Step 2 find water savings0.8 gallons saved per flush * 15 flushes = 12 gallons daily savings 12 * 365 = 4,380 gallons yearly savings 4,380 * 3 years expected product life = 13,140 gallons lifetime savings |
Step 3 find money savings12 gallons daily savings * $0.0056 per gallon = $0.067 daily savings 4,380 gallons yearly savings * $0.0056 per gallon = $24.53 yearly savings 13,140 gallons lifetime savings * $0.0056 per gallon = $73.58 lifetime savings |
Savings calculations are presented as an example of potential savings; actual savings may vary based on use, utility rates and other factors.
Calculations are based on national averages and assumptions and may be adjusted for a more accurate estimate of individual savings.
While EnergyEarth strives to provide the most accurate information, we cannot guarantee the savings displayed.