aerator savings calculations
How your savings are calculated
Step 1 find the cost per gallon$2.80 fresh water + $2.80 waste water = $5.60 per 1000 gallons $5.60 / 1000 = $0.0056 per gallon |
Step 2 find the difference in usage2.5 gpm - 1.5 gpm = 1 gallons per minute savings |
Step 3 find water savings1 gpm * 13.2 minutes of daily usage = 13.2 gallons daily savings 13.2 * 365 = 4,818 gallons yearly savings 4,818 * 3 years expected product life = 14,454 gallons lifetime savings |
Step 4 find money savings13.2 gallons daily savings * $0.0056 per gallon = $0.074 daily savings 4,818 gallons yearly savings * $0.0056 per gallon = $26.98 yearly savings 14,454 gallons lifetime savings * $0.0056 per gallon = $80.94 lifetime savings |
Savings calculations are presented as an example of potential savings; actual savings may vary based on use, utility rates and other factors.
Calculations are based on national averages and assumptions and may be adjusted for a more accurate estimate of individual savings.
While EnergyEarth strives to provide the most accurate information, we cannot guarantee the savings displayed.