aerator savings calculations
How your savings are calculated
Step 1 find the cost per gallon$2.80 fresh water + $2.80 waste water = $5.60 per 1000 gallons $5.60 / 1000 = $0.0056 per gallon |
Step 2 find the difference in usage2.5 gpm - 2 gpm = 0.5 gallons per minute savings |
Step 3 find water savings0.5 gpm * 13.2 minutes of daily usage = 6.6 gallons daily savings 6.6 * 365 = 2,409 gallons yearly savings 2,409 * 3 years expected product life = 7,227 gallons lifetime savings |
Step 4 find money savings6.6 gallons daily savings * $0.0056 per gallon = $0.037 daily savings 2,409 gallons yearly savings * $0.0056 per gallon = $13.49 yearly savings 7,227 gallons lifetime savings * $0.0056 per gallon = $40.47 lifetime savings |
Savings calculations are presented as an example of potential savings; actual savings may vary based on use, utility rates and other factors.
Calculations are based on national averages and assumptions and may be adjusted for a more accurate estimate of individual savings.
While EnergyEarth strives to provide the most accurate information, we cannot guarantee the savings displayed.